Modlitba živého růžence
Růženec byl vždy prostředkem pro šíření víry a úcty k Panně Marii. Papežové ho doporučovali pro jeho bohaté duchovní plody. Je modlitbou rozjímavou.
„Živý růženec“ je zvláštní způsob modlitby růžence:
20 desátků je rozděleno mezi 20 osob. Každý člen zastupuje duchovně jedno tajemství, modlí se denně svůj desátek a tím je uskutečňována modlitba celého růžence.
Nemá-li někdo čas či možnost modlit se desátek na kolenou před obrazem nebo sochou Panny Marie, může se ho pomodlit během práce, na cestě, v autě apod. Kdo se modlí celý růženec, není nutné přidávat desátek navíc, ale rozjímat o tajemství, které je mu přiděleno.
Živý růženec se modlíme na úmysly:
-
za otce duchovního a diakona
-
za naši farnost a rodiny
-
můžeme přidat vlastní úmysl
-
nebo jednoduše odevzdáme náš desátek do rukou Královny nebe a země, Panny Marie, která nejlépe ví, kde je ho zapotřebí
V současnosti jsou v naší farnosti dvě „růže“, tedy dvě skupiny modlících se růženec. V druhé růži ještě máme volná místa. Pokud byste se chtěli zapojit do této modlitby, oslovte prosím p. Moniku Kostilníkovou nebo Markétu Ruffrovou.
Za členy živého růžence je také několikrát v roce sloužena sv. liturgie.
Něco málo k historii:
Živý růženec založila v r. 1826 ve Francii Pauline Jaricot, která chtěla najít způsob, jak zachránit duše nevěřících lidí ve svém okolí. Tato pobožnost ve Francii rychle rostla a postupně se začala šířit do dalších zemí. V roce 1826 papež Řehoř XVI. udělil organizaci Živý růženec kanonický status a jmenoval sv. Filoménu patronkou a ochránkyní této pobožnosti.
V roce 2014 dosáhl počet členů Živého růžence po celém světě téměř 16 milionů lidí všech věkových kategorií.
Ostatky Pauline-Marie Jaricot jsou od roku 1935 uloženy v kostele Saint-Nizier v Lyonu. 25. 2. 1963 byla Pauline-Marie Jaricot papežem Janem XXIII. prohlášena za ctihodnou.
Více zde:
http://www.fatym.com/view.php?nazevclanku=jak-vznikl-zivy-ruzenec&cisloclanku=2016060136